Badania azotanów i azotynów związane z eksportem do Federacji Rosyjskiej (wraz z poborem próbek)
Eksporterzy produktów roślinnych, przeznaczonych do spożycia przez ludzi i wwożonych do Federacji Rosyjskiej są zobowiązani do dołączania do każdej partii jabłek, kapusty pekińskiej, truskawek, wiśni i pomidorów eksportowanych z Polski do Federacji Rosyjskiej certyfikatów bezpieczeństwa.
Certyfikat bezpieczeństwa zaświadcza, że eksportowane produkty roślinne spełniają określone kryteria co do zawartości azotanów i azotynów oraz pozostałości środków ochrony roślin. Wymóg ten wprowadziła Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej.
Eksporterzy produktów roślinnych do Federacji Rosyjskiej z rejonu Dolnego Śląska proszeni są o kontakt z OSChR we Wrocławiu w celu uzyskania informacji związanych z : poborem prób i aktualnych wymagań dotyczących badań.
Komunikat Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwaw sprawie eksportu produktów roślinnych przeznaczonych do spożycia przez ludzi i wwożonych do Federacji Rosyjskiej.
W związku z występującymi przekroczeniami najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów, azotanów i azotynów określonych w prawie rosyjskim uprzejmie informuję, że od 1 marca 2010 roku Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej wprowadza dodatkowo obowiązek załączania certyfikatów bezpieczeństwa do każdej partii gruszek wyprodukowanych i eksportowanych do Federacji Rosyjskiej z Polski. Jednocześnie przypominam, iż nie uległ zmianie dotychczasowy obowiązek dołączania certyfikatów bezpieczeństwa do każdej partii jabłek, kapusty pekińskiej, truskawek, wiśni i pomidorów eksportowanych z Polski do Federacji Rosyjskiej.
Strona rosyjska rozszerzyła również obowiązek dołączania certyfikatów bezpieczeństwa na przesyłki i produkty roślinne pochodzące z następujących państw:
- Belgia – marchew, jabłka;
- Grecja – kiwi;
- Włochy – nektarynki;
- Holandia – cytryny.
Ponadto w związku dołączeniem certyfikatów bezpieczeństwa do partii produkcji, dostarczanej do Federacji Rosyjskiej z państw członkowskich UE, w których zawartość pestycydów, azotanów i azotynów znacznie przekracza najwyższe dopuszczalne poziomy, ustanowione przez ustawodawstwo rosyjskie, Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej nie będzie uznawać po 1 marca 2010 r. certyfikatów bezpieczeństwa, wydanych przez następujące laboratoria:
- Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka, Pracownia Badania Bezpieczeństwa Żywności – Polska.